Ruotsin maailmancupin neljän osakilpailun kierros päättyi pitkän matkan kisaan Luulajassa. Suomalaiset saavuttivat yhteensä seitsemän palkintosijaa.
Kisa hiihdettiin väliaikalähdöllä, mikä antoi taitaville hiihtosuunnistajille hyvät mahdollisuudet omiin reitinvalintoihin
Suomalaisilla ei nyt ollut enää eväitä palkintosijoille, vaan Ruotsi ja Norja kuorivat kerman päältä. Näyttävästi muissakin starteissa menestynyt Andrei Lamov oli päivän nopein ennen kahta norjalaista 20,4 kilometrin matkalla.
Hyvässsä vauhdissa koko turneen olleet Niklas Ekström ja Aapo Viippola kuittasivat sijat viisi ja kuusi. Ero kärkeen venyi pariin minuuttiin ja Viippolalla puoli minuuttia enemmän.
Suomen naisten vauhti ja kestävyys eivät riittäneet pitkällä kuuden parhaan joukkoon. 17,5 kilometrin radalla Nina Kärnä oli parhaana suomalaisena seitsemäs. Ykköstilan vei Norjan Anna Ulvensöen.
Amanda Yli-Futkalle päivästä tuli väliveto sijalla kaksitoista kymmenen minuuttia kärjestä. Edellä olivat Nina Kärnä, Sari Vääränen, Heta Virtanen ja Maria Hiskari. Lotte-Line Ekström taipui sijalle 32.
Hiihtosuunnistajien ajatukset ovat MM-Japanissa. Kisat ovat maaliskuun alussa. Kotimaan SM-urilla ratkotaa ennen MM-kisoja pitkä ja viestit Luumäellä.

Niklas Ekström tulossa maaliin pitkältä matkalta. Kuva TIMO MIKKOLA

