MS Parman hiihtosuunnistajat eivät yltäneet mitaleille saakka, kun MM-kisat jatkuivat Japanissa takaa-ajolla. Olosuhteet olivat entistäkin hankalammat, kun uusi maasto tarjoili suuria korkeuseroja ja hankalia reitinvalinoja, kun oikominen oli kaikkialla mahdollista.
Amanda Yli-Futkan kisa alkoi todella vaikeasti, kun eka hajonnalla hän ajautui väärälle hajonnall . Radalla oli kaksi hajontalenkkiä ja lopun putkiosuus.
– Oli ihan kamala kokemus etenkin alamäet. Suunnistaminen oli vaikeata, kun käyrää oli pirusti. En ole tottunut ei oo tottunut tuommoiseen alkuun. Hahmottaminen oli vaikeata. Tein ihan megapummin ekalla kartalla, sillä laskin väärään paikkaan ja lopputulemana kiersin ns. pitkän hajonnan kaks kertaa, muuten meni sitten ihan ok Miten tuolla nyt pysty menemään, mutta tuo harmittaa, sillä jos olisin tajunnut karttaa paremmin ja osannut löytää aukon lyhyeen hajontaan, olisin voinut olla taistelussa mitaleista, Nyt loppu sentään meni hyvin niin sain loppukirivoitot omasta letkasta, Amanda analysoi.
Eka lenkin jälkeen Amanda olikin notkahtanut jo noin seisemän minuuttia kärjestä ynnämuuta sijoille, mutta eipä tuo aikaero sitten enää kasvanutkaan maaliin mennessä. Neljä ensimmäistä olivatkin puolen minuutin sisällä Sveitsein Eliane Deiningerin voittaessa sekunnilla hopealle sijoittuneen Suomen Niina Kärnän. Yli-Futkan viides tuli loppukirivoitolla noin seitsemän minuuttia kärjestä.
Niklas Ekström paransi sijoitustaan myös loppua kohti. Tuo parin minuutin takamatka syntyi jo eka lenkillä. Nyt neljäs sija jäi parin sekunnin päähän..
-Hyvä veto tänään taas. Todella hurja maasto. Isoja jyrkkiä rinteitä ja täysi hankikantokeli. Haastavia reitinvalintoja, jotka eivät kaikki ehkä tänään osuneet aivan optimiin. Eilisen mitalin jälkeen oli hieman vaikeuksia energian saamisessa ja palutumisesa, mutta pääsin kuitenki huippuvireessä viivalle, Nikke totesi.
Lotte-Line Ekström hiihteli tosi pitkään suomalaiskolmikossa.
– Maasto oli todella mäkinen, alamäet jyrkkiä ja hankikanto mahdollisti taas oikomisen. Alussa muodostui kolmen suomalaisen letka, kun tajuttiin, että meillä oli samat hajonnat ja siinä letkassa tultiin maaliin asti. Ikinä en ole tällasessa maastossa hiihtosuunnistanut niin reitinvalinnat ei ihan joka kohassa osunut nappiin, mutta kisasta jäi kuitenkin opettavainen ja arvokas kokemus. Lotte kertoi.
Alpo Viippola oli hyvissä asemiassa ja nikkeäkin pari minuuttia edellä, mikä ehkä johtui hajonnoista. Loppuputkella seurakavereiden marssijärjestys vaihtui 23 sekunnin erolla ja Aapon sijoitus oli seitsemäs.
Sijoitustavoitteet ovat vielä saavuttamatta, kun jäljellä on vielä kaksi starttia.
- Jamo

